01.2015 - Uroczyste rozpoczęcie projektu


W dniu 17 grudnia 2014 r. minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska spotkała się z laureatami V edycji programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wraz z dyrektorem NCBR prof. Krzysztofem Janem Kurzydłowskim przekazała trzydziestu sześciu młodym liderom nauki symboliczne czeki na łączną kwotę ponad 40 mln zł.

W piątej już edycji programu dofinansowanie otrzymało 36 z grona 240 ubiegających się o nie młodych naukowców. Rywalizując w konkursie, musieli wykazać się przygotowaniem do podjęcia samodzielnej realizacji projektu, który znajdzie zastosowanie w praktyce.

Musimy teraz inwestować w ludzi – w liderów – w kapitał intelektualny. Program Lider jest właśnie przykładem takiego modelowego wspierania pokolenia najlepszych młodych naukowców w realizowaniu ich projektów naukowych i wdrażania ich do przemysłu. Takie działania jak ten program, czy inicjatywa Ministerstwa Nauki TOP 500 Innovators służą zmianie podejście do budowania kapitału społecznego dla innowacji -  mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W ramach programu LIDER Narodowe Centrum Badań i Rozwoju  udzieliło wsparcia już 178 młodym naukowcom. Na ten cel przeznaczyło prawie 184,5 mln zł. Dzięki udziałowi w programie młodzi, obiecujący naukowcy zdobywają bezcenne doświadczenia i zwiększają swoje szanse na odniesienie sukcesu już na początku kariery naukowej. Realizując badania o potencjale wdrożeniowym i komercjalizacyjnym przyczyniają się do wzmocnienia procesu transferu wiedzy do gospodarki.

Uruchomiliśmy Program Lider wiedząc, że polska nauka potrzebuje nie tylko utalentowanych badaczy, ale przede wszystkim liderów, którzy pociągną za sobą innych, zmieniając oblicze polskiej nauki i gospodarki - podkreśla prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. - Grant w programie Lider to nie tylko przepustka do realizacji naukowych marzeń, ale  także zobowiązanie do rzetelnej realizacji projektu badawczego, którego efekty mogą znaleźć zastosowanie w gospodarce. Naukowy wysiłek Liderów oraz środki z NCBR na wsparcie ich projektów to nasza wspólna inwestycja w przyszłość – dodaje dyrektor NCBR.

źródło: www.nauka.gov.pl